EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA

22 października zaszczycił nas swoją obecnością pan Janusz Kobyliński – Kierownik Biura Prawnego Urzędu Miasta w Ostrołęce. Spotkanie to odbyło się z okazji obchodów Europejskiego Dnia Prawnika pod hasłem „Dlaczego prawnicy mają znaczenie: obrona obrońców praworządności".

 

Tegoroczna edycja poświęcona była zawodom prawniczym i miała na celu przybliżenie uczniom specyfiki tych zawodów. Podczas spotkania ekonomiści z drugiej i trzeciej klasy dowiedzieli się że prawnicy broniąc praw obywatelskich, niekiedy przeciwko władzom, odgrywają istotną rolę w utrzymywaniu praworządności. Aby to robić, muszą być niezależni od wszelkiego rodzaju wpływów: politycznego, sądowego, czy rządowego. Pan Janusz zwrócił szczególną uwagę na rolę prawników w życiu obywateli. Poinformował o możliwościach skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, gwarancji poufności załatwianych spraw oraz propagował zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele biorący udział w spotkaniu z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwali się prelekcji Pana Janusz Kobylińskiego, oraz ciekawym przypadkom „z sądowej wokandy” omówionym w prosty i przystępny sposób.

 

Bardzo cieszymy się z możliwości spotkania z przedstawicielami Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, bowiem zainteresowanie uczniów kwestiami prawnymi jest bardzo duże. Panu Januszowi Kobylińskiemu serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.

 

INFORMATOR EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA 2018 

J.Skarzyńska 

LABORATORIUM STORA ENSO

17 października klasa IV TZ z opiekunem Elżbietą Rogalską zwiedzała laboratorium w ostrołęckim zakładzie Stora Enso. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznej pracy w laboratorium, szkłem i sprzętem laboratoryjnym. Pokazano uczniom na czym polega wykonywanie analiz chemicznych takich jak miareczkowanie, chemicznego zapotrzebowania tlenu, suszenia, spalania, destylacji, badanie gęstości i lepkości.

 

Panie w laboratorium bardzo ciekawie i z wielkim zaangażowanie opowiadały o swojej pracy oraz udzielały młodzieży odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania. Uczniowie byli zainteresowani i w wielkim skupieniu przyglądali się wszystkim pokazywanym eksperymentom.

 

Dziękujemy paniom laborantkom oraz pani kierownik laboratorium za bardzo interesującą lekcję.

Elżbieta Rogalska  

 

BAJKOWE PRZEDSZKOLE
  

Dnia 29.10.2018r. SK PCK odwiedziło Niepubliczne Przedszkole „Bajkowe Przedszkole” w Ostrołęce.

 

Celem wizyty było przeprowadzenie szkolenia z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dzieci nauczyły się wykonywać resuscytacje krążeniowo -oddechową na fantomie, opatrywanie ran i krwotoków, pozycje boczną ustaloną oraz unieruchomienie złamanych kończy za pomocą chusty trójkątnej. Członkowie SK PCK również, w tym dniu czytały bajki w ramach akcji” Cała Polska czyta dzieciom SK PCK czyta dzieciom”.

 

Członkowie SK PCK, którzy uczestniczyli ,w tym dniu w Przedszkolu to uczennice kl I TE: Aleksandra Olender, Paulina Piórkowska, Natalia Mierzejewska, Karolina Bakuła, pod opieka nauczyciela Barbary Zaborowskiej opiekuna SK PCK . 

PODSUMOWANIE PROJEKTU ZAGRANICZNA PRAKTYKA ZAWODOWA

Jest taki kraj na południu

gdzie wyspy toną w błękitach

gdzie Bóg zapomniał o grudniu

i zawsze dźwięczy muzyka

 

 

KALIMERA – tym greckim zwrotem przywitali wszystkich prowadzący podczas spotkania podsumowującego praktyki zawodowe „ZAGRANICZNA PRAKTYKA ZAWODOWA SZANSĄ DLA PRZYSZŁYCH KUCHARZY, HOTELARZY I EKONOMISTÓW”. 58 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce wraz z 8 opiekunami, w terminie, 09.04 – 07.05.2018, odbyli praktyki zawodowe w Grecji w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacyjna Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Praktyki te zostały zorganizowane dla uczniów kształcących się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa oraz technik ekonomista. Z relacji uczniów wynikało, że udział w projekcie pozwolił im na nabycie nowych kompetencji zawodowych i osobistych, zainteresowań, a także szlifowania umiejętności przydatnych na rynku pracy. Uczestnicy projektu w formie przygotowanych prezentacji, pod czujnym okiem opiekunek: Pani Sylwii Dyko,Pani Eweliny Sienkiewicz, Pani Barbary Parzych i Pani Joanny Skarzyńskiej oraz w pięknej greckiej scenerii przygotowanej przez Panią Krystynę Pyskło, przedstawili młodszym koleżankom i kolegom cel i założenia projektu, mówili też o nabytych umiejętnościach i doświadczeniu nabytym adekwatnie do kierunków, w których pracowali, ale także z przyjemnym westchnieniem mówili o czasie, który poświęcali na program kulturowy, obejmujący wycieczki do ważnych miejsc zapoznając się z grecką kulturą. Nie zabrakło im również czasu na rozrywkę, animacje, gry zabawy a także wypoczynek na słonecznych plażach. Wspomnieniom nie było końca, a całość uwieńczona została nauką zorby oraz degustacją potraw kuchni greckiej: grecką sałatką, musem truskawkowym, bagietką maczaną w greckiej oliwie i Carpaccio z buraka, przygotowanymi przez uczniów klas gastronomicznych pod opieką Pani Ewy Tyszki, Pani Mileny Tyszki oraz Pani Elżbiety Stepnowskiej. „Wiemy wszyscy, że to co było to nie wróci więcej i choć tyle się zdarzyło to na zawsze pozostanie w naszych sercach” – tymi słowami prowadzący uczniowie zakończyli spotkanie, które jak widać dużo wniosło do ich życia łącząc przyjemne z pożytecznym.

 

WYCIECZKA DO BRUKSELI

W dniach 4-10 październik 2018r. jako laureatka szkolnego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej przeprowadzonego prze panią Małgorzatę Święcicką brałam udział w wycieczce do Brukseli stolicy Unii Europejskiej. Fundatorem tej nagrody był Pan Euro Poseł Zbigniew Kuźmiuk.

 

Pierwszy dzień spędziłam w trasie, ponieważ musiałam dojechać do Wyszkowa. Tam rozpoczęła się moja podróż. Kolejne godziny jechaliśmy przez Holandię, aż w końcu dojechaliśmy do Belgi.

 

Drugiego dnia dojechaliśmy do Brukseli bardzo zmęczeni . Podjechaliśmy pod hotel Agenda Louise, asystentka Pana Posła podała nam karty do pokoi i poszliśmy odpocząć po podróży i przygotować się na wieczorne wyjście do restauracji Colmar, gdzie każdy wybrał sobie danie. Ogólnie - danie regionalne w Brukseli to jest- stek krwisty , frytki i sałatka. Po kolacji wróciliśmy do hotelu.

 

Trzeciego dnia mieliśmy śniadanie w hotelu a potem odpoczywaliśmy w pokojach. Wyruszyliśmy z Panią asystentką na obiad do restauracji na starówce na frytki i gulasz. Po obiedzie zwiedzaliśmy starówkę i robiliśmy sobie zakupy. Wieczorem pojechaliśmy autokarem do restauracji Colmar.

 

Czwartego dnia śniadanie w hotelu ,potem pojechaliśmy do Waterloo pozwiedzać miejsce, w którym Napoleon walczył z Aliantami. Wróciliśmy po południu i szybko na obiad. Po obiedzie poszliśmy do polskiego kościoła na mszę świętą. Po mszy kolacja na mieście tradycyjnie frytki z mięsem. Po kolacji wróciliśmy do hotelu.

 

Piątego dnia po śniadaniu poszliśmy zwiedzać Brukselę na piechotę, niestety nie daliśmy rady zwiedzić wszystkiego. Obiad na mieście i dalsze zwiedzanie, żeby nie marnować czasu. Potem pojechaliśmy na kolację i do hotelu.

 

Szóstego dnia mieliśmy spotkanie z Panem Posłem Zbigniewem Kuźmiukiem, który opowiedział nam o swojej pracy i o Unii Europejskiej. Pokazał nam Parlament Europejski wręczył drobne upominki i życzył miłego pobytu. Po spotkaniu poszliśmy do francuskiej restauracji na obiad i deser a dania były istnym dziełem sztuki. Po pysznym obiedzie wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Brukseli, potem poszliśmy na kolacje do włoskiej restauracji gdzie zaserwowali nam lasagne i tiramisu. Po kolacji wzięliśmy swoje rzeczy pożegnaliśmy się z asystentką i wyruszyliśmy w podróż do Polski. Podróż zakończyłam w Wyszkowie.

 

To był świetni czas poznałam bardzo wiele miłych ludzi i zwiedziłam bardzo wiele ciekawych miejsc. Dzięki temu wyjazdowi, poszerzyłam także moją wiedzę na temat działalności instytucji Unii Europejskiej.

Uczennica klasy IV HS Gawrych Patrycja  

 

Podstrony

 ...  ...

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018