WYCIECZKA INTEGRACYJNO – WYCHOWAWCZA

W dniach 2-4 października 2019 roku uczniowie klasy IV KS uczestniczyli w wycieczce integracyjno – wychowawczej w Bęsi. Opiekę nad młodzieżą sprawowały Krystyna Pyskło i Agnieszka Stefańska. Uczniowie zwiedzili zamek w Reszlu, siedzibę Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży, kościół w Świętej Lipce oraz spacerowali po Starówce w Mrągowie.

 

Na terenie ośrodka szkolno – wychowawczego uczniowie mogli korzystać z siłowni, sali telewizyjnej, ping – ponga i bilarda. Mieli również okazję zapoznać się z pracą, zadaniami i obowiązkami recepcjonisty w ośrodku szkolno – wychowawczym. Na Sali tanecznej „świeżo upieczona” pani instruktor Krystyna Pyskło prowadziła zajęcia Zumby. Uczniowie wraz z opiekunami mieli zorganizowane ognisko oraz dyskotekę. Wszyscy chętnie brali udział we wszystkich grach i zabawach. Zmęczeni ale w dobrych nastrojach wróciliśmy szczęśliwie do Ostrołęki. 

 

Agnieszka Stefańska 

 

RAJD ROWEROWY

20 września odbył się rajd rowerowy w ramach realizacji projektu „Bliżej Natury”. W rajdzie uczestniczyły dwie grupy młodzieży – z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce i z Zespołu Szkół Powiatowych im. ks. Adama Bargielskiego w Myszyńcu. Obie grupy wyruszyły w drogę spod swoich szkół w kierunku Kadzidła, gdzie koło południa wspólnie usiedli przy ognisku w Skansenie Kurpiowskim. Po wstępnym poznaniu się uczestnicy zwiedzili Skansen oraz wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzonej przez Grupę Ratunkową Nadzieja. Drogę powrotną do swoich szkół uczestnicy również pokonali rowerami. Pogoda sprzyjała bardzo: piękne słońce, lekki wiatr (chociaż wcześniejsze dni nie nastrajały optymistyczne…),a deszczowe chmury aktywowały się dopiero po zakończonym rajdzie. Obie trasy liczyły po ok. 50 km.

Małgorzata Litwa

Anna Słota

 

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI

27 września 2019r. uczniowie klas technikum o profilu turystycznym z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce ( 1 O1, 2O, 3O, 4O) oraz uczniowie z Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu spotkali się w „Kurpiowskiej Krainie” nad zalewem w Wykrocie koło Myszyńca, by wspólnie uczestniczyć w obchodach Światowego Dnia Turystyki.

 

Spotkanie to było także okazją do podsumowania projektu finansowanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach zadania publicznego – aktywna turystyka pod tytułem : „Rajdy – pieszy, rowerowy i spływ kajakowy „Blisko Natury” alternatywą dla tradycyjnej turystyki młodzieżowej”. W ramach w/w projektu około 110 uczniów obu szkół, wraz z przedstawicielami Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej w Ostrołęce i zaproszonymi gośćmi spotkali się aby podsumować działania zrealizowane w ramach projektu. W tym dniu w Wykrocie na uczniów organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Odbyło się szkolenie z nurkowania, które przeprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrołęki. Każdy mógł też sprawdzić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a nad prawidłowością wykonywanych czynności czuwali ratownicy z grupy Nadzieja. Policjanci z Komendy Policji z Ostrołęki szkolili z zakresu przepisów ruchu drogowego. Nie zabrakło także warsztatów prowadzonych przez lokalnych twórców ludowych. A dla miłośników sportów wodnych czekały rowery wodne i kajaki. Wśród organizatorów nie zabrakło także miłośników „kąpieli” - nie ważne że w ubraniu. Dla uczniów biorących aktywny udział w konkursach organizatorzy przewidzieli cenne nagrody rzeczowe. Na zakończenie uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku. 

 

W realizację przedsięwzięć projektowych zaangażowali się nauczyciele: p. Anna Słota, p. Małgorzata Litwa, p. Cezary Filochowski, p. Ewelina Sienkiewicz, p. Ewa Margiel, p. Aleksandra Chrostowska oraz sponsorzy: Zakłady Mięsne „Pekpol” Ostrołęka, „Społem” Spółdzielni Spożywców w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Miasto Ostrołęka i Starostwo Powiatowe, Karczma „Nowa Ostoja” oraz gospodarstwo agroturystyczne „Dorota” z Czarni. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim za zaangażowanie.

 

Anna Przygoda-Majewska 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI

27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. W tym roku z okazji tego dnia uczniowie klas turystycznych brali udział w kilku imprezach turystycznych.

 

 18 września odbyły się dwa rajdy piesze. Część młodzieży spacerowała po rezerwacie Czarnia z nauczycielami Panią Ewą Margiel i Aleksandrą Chrostowską. Przewodnikiem był Pan Tadeusz Żebrowski zasłużony działacz dla turystyki oraz przewodnik regionalny po Mazowszu. Spacer zakończyliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „U Doroty”, gdzie na uczniów czekały gorące kiełbaski z ogniska. Nie zabrakło również konkursu krajoznawczego „Co wiem o Kurpiach”. Uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiedzy w związku z tym wszyscy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

 

Z Myszyńca przyjechała grupa młodzieży do Ostrołęki gdzie podczas rajdu zapoznali się z historią miasta i zabytkami. Przewodnikiem były uczennice klasy czwartej Technikum Obsług Turystycznej pod czujnym okiem Pani Eweliny Sienkiewicz. Rajd zakończył się w „Nowej Ostoi” gdzie uczniowie skorzystali z pieczenia kiełbasek na ognisku. Organizatorem imprezy z ramienia Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej była Pani Anna Przygoda Majewska.

 

Podziękowani dla organizatorów oraz nauczycieli i młodzieży.

Ewa Margiel  

 

II Wojewódzki Zlot Młodzieży „Poznaj rzeki Mazowsza”

W ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki w dniu 20 września 2019 roku uczniowie klas turystycznych wzięli udział w II Wojewódzkim Zlocie Młodzieży „Poznaj rzeki Mazowsza” zorganizowanym przez Mazowieckie Form Oddziałów PTTK. Podczas Zlotu młodzież zwiedziła Muzeum rzeki Wisły w Wyszogrodzie. W Sochaczewie uczestnicy poznali historię Bitwy nad Bzurą. Następnie udaliśmy się do „Osady Puszczańskiej” w Tułowicach położonej w samym sercu Kampinoskiego Parku Narodowego. Tutaj młodzież miała okazję wykazać się swoją wiedzą na temat Mazowsza biorąc udział w konkursach. Nie obyło się bez nagród. Imprezę zakończył turystyczny piknik z poczęstunkiem. Organizatorem wycieczki była Pani Ewelina Sienkiewicz opiekunami Ewa Margiel oraz Aleksandra Chrostowska. Gratulujemy młodzieży dyplomów i nagród. 

Ewa Margiel  

 

 

Podstrony

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018