XIX ZLOT TURYTÓW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO KAMIEŃCZYK 2018

W dniach 06-07 października 2018 roku członkowie Szkolnego Koła PTTK uczestniczyli w Zlocie zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Turystyki. W Ośrodku Wypoczynkowym w „Leśnej Górze „ w Kamieńczyku nad Bugiem spotkali się członkowie PTTK z województwa mazowieckiego oraz miłośnicy turystyki, którzy mieli okazję zapoznać się z historią i walorami krajoznawczymi powiatu węgrowskiego podczas wycieczki zorganizowanej przez Oddział PTTK w Węgrowie. W części oficjalnej zasłużeni członkowie PTTK zostali wyróżnieni przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Wśród wyróżnionych nie zabrakło również naszych działaczy.

 

Dyplom uznania za zasługi na rzecz rozwoju turystyki w województwie mazowieckim otrzymali nauczyciele Michał Wojtan i Robert Piątek. Pani Ewelina Sienkiewicz – Prezes Szkolnego Koła PTTK oraz Paweł Dąbrowski – Prezes Oddziału PTTK „Celuloza” w Ostrołęce zostali wyróżnieni dyplomem Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK za prace społeczną na rzecz rozwoju krajoznawstwa i turystyki w województwie mazowieckim. Gratulujemy wyróżnionym. Na spotkaniu nie zabrakło również pikniku turystycznego oraz licznych konkursów z nagrodami. Do zobaczenia za rok na XX jubileuszowym Zlocie.

 

Ewa Margiel – opiekun Szkolnego Koła PTTK 

 

"FERDYDURKE" WITOLDA GOMBROWICZA

Dnia 5 października 2018 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury mieliśmy okazję obejrzeć sztukę pt.: ,,Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Spektakl został całkowicie przygotowany i zrealizowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Odtwórcami głównych ról byli : Marcin Borys jako Józio, Jan Podworny jako Miętus, Honorata Sokół jako Syfon i Walek, Kamil Wąciński jako prof. Pimko, prof. Bladaczka, Konstanty i Witold Gombrowicz oraz Monika Magiel jako Zutka i Zosia.

 

Literatura Gombrowicza jest nowoczesna, dlatego od aktorów oczekiwana była ogromna ekspresja gry aktorskiej oraz duże zaangażowanie, aby sztuka była dla wszystkich zrozumiała. Głównym bohaterem ,,Ferdydurke” jest trzydziestoletni Józio, który mimo swojego wieku, dalej nie wie, co chce robić w życiu i nie może się określić. Decyduje więc, że napisze książkę , która mu w tym pomoże. Jednak do końca mu się nie udaje, gdyż pracę przerywa wizyta prof. Pimki, którego obecność sprawia, że bohater maleje i znów staje się wyrostkiem. Pimko poprzez tajemnicze zwierciadło zaciąga go do szkoły i tam zaczyna się cała akcja tego przedstawienia. Fragmentem spektaklu, który najbardziej zapadł mi w pamięci, jest scena przedstawiająca lekcję języka polskiego, podczas której prof. Bladaczka uświadamia uczniom, że ,,Słowacki wielkim poetą był”, oraz zacięta dyskusja Miętusa z Syfonem na temat niewinności, która doprowadza bohaterów do walki na przysłowiowe "miny". Lecz nie można przeoczyć innych elementów tego spektaklu. Kostiumy były bardzo solidnie przygotowane, gdyż w każdej scenie można było zauważyć niezwykłą dbałość o każdy element. Największym zaskoczeniem stały się dla nas przerwy w zmianie scenografii. Przez chwilę można było się poczuć jak na dobrym musicalu. Na pierwszy rzut oka można było zauważyć cztery ogromne twarze, niczym z kreskówki, które stały na scenie. I tu nie ma się do czego przyczepić, gdyż niezwykła dbałość o elementy pozwoliła nam obejrzeć, kawał bardzo dobrego teatru. Lecz nie mogło się obejść bez teatralnej "wpadki", która miała miejsce podczas, gdy teatralny Walek ściągał but Józiowi. Jednak to nie była przeszkoda, by zamienić tą sytuację w zabawną scenkę, która nie da się ukryć, spodobała się widzom. Wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na koniec spektaklu aktorzy postanowili pokazać widzom kawałek gry teatralnej ,w której trzy osoby musiały utożsamić się z postacią, którą przedstawiały. Było to bardzo nieoczekiwane posunięcie z ich strony, gdyż większość osób myślała, że to koniec.

 

"Ferdydurke" przedstawione przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza było sztuką, która na pewno niejednemu dorosłemu przypomniało czasy szkolne. Został nam pokazany duży zasób gry aktorów i elastyczność każdego z nich, gdyż jak wiemy, że aktor Kamil Wąciński został odtwórcą roli nie tylko prof. Pimko, ale i trzech innych ważnych postaci. Spektakl wywarł na każdym z nas bardzo duże wrażenie i zostaliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Choreografia i przygotowanie było na bardzo wysokim poziomie, z całą pewnością przedstawienie to polecamy osobom w każdym wieku, które chcą dobrze wykorzystać czas. A więc "Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba" :)

 

Konrad C. Recenzent koła dziennikarskiego 

KONKURS „DZIAŁALNOŚĆ PATRIOTYCZNA ADAMA CHĘTNIKA”
  

W dniu 5 października 2018 r. odbył się konkurs „Działalności patriotyczna Patrona Szkoły – Adama Chętnika”.

 

Celem konkursu było zapoznanie się z biografią Patrona, jego działalnością patriotyczną oraz integracja uczniów ze szkołą. Skierowany on został do uczniów klas I. W konkursie wzięło udział 28 uczniów z następujących klas: I te, I ht, I hs.

 

Komisja w składzie: Barbara Stepnowska – przewodnicząca

Elżbieta Jaźwińska,

Agnieszka Sikorska,

Bożena Żebrowska

 

oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Marta Budna kl I te

II miejsce – Gabriela Krzyżak kl I te

III miejsce – Patrycja Kubeł  kl I te.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom GRATULUJEMY!

 

LEKCJA PRZEDMIOTOWA z GŁÓWNYM KSIĘGOWYM
  

27 września 2018r na lekcji „Biuro rachunkowe” gościliśmy Panią mgr Elżbietę Nadolną – Głównego Księgowego Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. A Chętnika w Ostrołęce.

 

Podczas spotkania uczniowie klasy trzeciej technikum ekonomicznego mieli możliwość zgłębienia tajników prowadzenia księgowości budżetowej. Młodzi księgowi zapoznani zostali z zasadami rachunkowości, dokumentacją księgową oraz dowodami na stanowisku głównego księgowego. Pani Elżbieta Nadolna omówiła zasady sporządzania sprawozdań finansowych oraz przeprowadzania analizy finansowej jednostki budżetowej. Omówiła również zasady prowadzenia rachunkowości budżetowej.

 

Dziękujemy Pani Elżbiecie za podzielenie się wiedzą z naszą młodzieżą i poświęcony  nam czas.

 

J.Skarzyńska, M.Złotkowska

 

KÓŁKO ARTYSTYCZNE

Chodzisz do I lub II klasy?

 

Chciałabyś/Chciałbyś podzielić się swoimi umiejętnościami z innymi? Lub chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o szyciu i o modzie? Jeśli tak, to kółko artystyczne jest idealne dla Ciebie!

 

Chętne osoby serdecznie zapraszamy. Zapisy do końca października u Pani Katarzyny Kowalskiej.

 

Tekst Zuza W. - Koło dziennikarskie 

 

Podstrony

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018