„100 POZDROWIEŃ NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”

Z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestniczyliśmy w ogólnopolskim projekcie „100 POZDROWIEŃ NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”. Głównym celem akcji było upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, promocja regionu, z którego pochodzi szkoła oraz edukacja uczniów w zakresie wiedzy o „Małej Ojczyźnie”.

 

Projekt łączył ze sobą, w niecodzienny sposób, ponad 100 szkół z całej Polski. Uczniowie, jak i nauczyciele, którzy brali udział w akcji nigdy nie spotkali się osobiście, nie znali się nawet z widzenia.

 

Uczniowie mieli możliwość dokonania niewielkiego czynu upamiętniającego wielkie poświęcenie milionów Polaków w drodze do odzyskania niepodległości. Jednocześnie stu szkołom w stu miastach Polski przesłaliśmy pozdrowienia z okazji tego święta, pokazując, że Polacy potrafią czcić święta narodowe w sposób niosący pozytywne przesłania. Promowaliśmy w ten sposób również swoją szkołę i miasto w całym kraju, bo pozdrowienia zawierały krótką notkę informującą o nadawcy, a widokówka przedstawiała miejscowość.

 

Mimo, że w dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek odchodzi w niepamięć, warto było przypomnieć uczniom o takiej formie korespondencji. Pisanie tradycyjnych pozdrowień ćwiczy motorykę, wyobraźnię i cierpliwość oraz w oczywisty sposób rozwija kreatywność. Dla niektórych uczniów było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż po raz pierwszy wypisywali pocztówki.

 

W całej akcji wzięło udział ponad 600 szkół z całej Polski. Utworzone zostało 6 list szkół; nasza szkoła była na liście numer 5.

 

Kartkę przygotowali i zaprojektowali uczniowie: Antoni Spyrka wraz z kolegami i koleżankami, którzy pozowali do zdjęcia szkoły z kl. IV O oraz Klaudia Domurad z kl. II O.

 

W wypisywanie i wysyłkę kartek pocztowych zaangażowali się uczniowie z klas: I S, II A, II H, II G i III A z wychowawcą Joanną Skarzyńską.

 

Piękną mapę Polski przygotowała p. Agnieszka Wilińska.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w realizację akcji w naszej szkole.

 

Koordynatorzy projektu w szkole
Grażyna Napiórkowska
Elżbieta Niedźwiedzka
Magdalena Parzych

KURSY

WYCIECZKA DO RESTAURACJI BB LOFT

20 listopada 2018 roku uczniowie klasy 1TG wraz z opiekunem Ewą Okowicką-Dyl uczestniczyli w wycieczce w ramach realizacji zadań z WSDZ do restauracji BB LOFT gdzie szefem kuchni jest absolwent naszej szkoły Michał Miłoszewski.

 

Uczniowie zostali zapoznani przez szefa kuchni jak i kierownictwo lokalu o podstawowych zasadach funkcjonowania zakładu gastronomicznego, gdzie szczególny nacisk składzie się na jakość surowca a tym samum produktu . Potrawy w wykonaniu pana Michała są nie tylko smaczne ale i starannie wykonane dzięki czemu lokal cieszy się ogromnym zainteresowaniem w naszym mięście.

 

Ważnym punktem wycieczki była sama rozmowa z absolwentem naszej szkoły o pracy kucharza , który z niezwykła pasją i zaangażowaniem opowiadał o swoim zawodzie, wykształceniu , kursach, szczeblach swoich kariery. Pogratulował uczniom wyboru szkoły oraz kierunku w którym chcą się kształcić uznając to za jeden z najlepszych wyborów, gdyz gastronomia jest niezwykle kreatywnym i niekończącym się kierunkiem. Zachęcał uczniów do uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach by poszerzać swój warsztat pracy.

 

Pan Michał z niezwykłym sentymentem opowiadał również o latach nauki spędzonych w ZSZ nr 4 a tym samym docenił jak dobrze przygotowała go szkoła do zawodu.

 

Na koniec wycieczki uczniowie podziwiali samego szefa kuchni w pracy oraz skosztowali przyrządzone przez niego bardzo smaczne i interesujące potrawy.

 

Dziękujemy serdecznie restauracji BB LOFT za miłą atmosferę spotkania a tym samym interesującą lekcje.  

 

Ewa Okowicka

DZIEŃ MISYJNY

„Pełni ducha i posłani” – to hasło obchodzonego Światowego Dnia Misyjnego.  

14 listopada 2018 roku uczennice klasy trzeciej Technikum ekonomicznego Klaudia Zadroga, Natalia Olkowska, Wiktoria Chełstowska, Julia Gwiazda, Alicja Grabowska pod opieką nauczycieli Bożeny Struniawskiej i Joanny Skarzyńskiej włączyły się w obchody Dnia Misyjnego. Tego dnia na terenie szkoły wolontariuszki prowadziły sprzedaż pysznych gofrów. Łącznie zebraliśmy 300 złotych. Zebrane środki zostaną przekazane na budowę szkoły w Etiopii.

 

Miejmy nadzieję, że za rok uczniowie z równie wielkim zaangażowaniem włączą się do organizacji podobnego wydarzenia.

B. Struniawska

OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ

8 listopada 2018r odbyły się w naszej szkole zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Hasło przewodnie bieżącej edycji brzmi „Gospodarka światowa – wolny handel czy protekcjonizm”. Głównym celem Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej jest edukacja ekonomiczna młodzieży, poszerzanie wiedzy ekonomicznej, w tym świadomości jej znaczenia oraz zainteresowań przedmiotem, wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów.

 

W etapie szkolnym Olimpiady brali udział uczniowie klasy trzeciej i czwartej Technikum Ekonomicznego.

 

Zadanie składało się z trzech części:

- pytania o charakterze przekrojowym, nawiązującym do myśli przewodniej OWE,

- zadania z podstaw ekonomii,

- 30 pytań testowych jednokrotnego wyboru.  

 

Komisja w składzie:

Adam Zienkiewicz – Przewodniczący Komisji Joanna Skarzyńska, Małgorzata Złotkowska, Iwona Mróz

 

oceniła prace i wyłoniła zwycięzców:

I miejsce –Patrycja Miecznikowska klasa 4 Te, Mateusz Deptuła klasa 3 Te

II miejsce – Paulina Bakuła – klasa 3 Te

III miejsce – Wiktoria Dąbkowska – klasa 4 Te  

 

Uczniowie biorący udział w konkursowych zmaganiach otrzymali w nagrodę słodkie upominki ufundowane przez organizatorów konkursu oraz pamiątkowe dyplomy. Uczniowie z najlepszymi wynikami mają szansę reprezentować naszą szkołę w eliminacjach okręgowych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie a zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY.

 

Joanna Skarzyńska 

 

Podstrony

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018