EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA
   

W dniu 25 października 2017 roku, z okazji obchodów Europejskiego Dnia Prawnika, który w tym roku był obchodzony jednocześnie z Europejskim Dniem Sprawiedliwości ekonomiści z klasy 1TE i 2TE spotkali się z Panem Witoldem Lewandowskim – Wicedziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie. Tematem przewodnim, zgodnie z decyzją Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), było „E-wolucja prawników: w jaki sposób transformacja cyfrowa wpływa na relacje pomiędzy obywatelem i prawnikiem.”.

 

Młodzież oraz obecni nauczyciele z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji radcy prawnego Witolda Lewandowskiego, której celem była popularyzacja zagadnień związanych z zapewnieniem przestrzegania podstawowych zasad etycznych podczas korzystania ze sztucznej inteligencji, odpowiedzialności za rozwiązania prawnicze, których autorami będą maszyny, możliwościami poprawy relacji prawników z obywatelami dzięki cyfrowym innowacjom, sposobami zwiększenia dostępności zawodu prawnika, a także możliwościami nawiązywania bliższych interakcji z obywatelami poprzez stawianie ich potrzeb na pierwszym miejscu oraz promowanie wzajemnego zrozumienia.

 

W tym kontekście zostały omówione zagadnienia tradycyjnego modelu usług prawniczych opartego na zasadach etyki prawników, wpływu sektora „legaltech” na rynek usług prawniczych, wykorzystywane przez prawników narzędzia informatyczne oraz związana z tym problematyka ochrony danych.

 

W podsumowaniu stwierdzono, że stosowanie nowych technologii przez prawników musi umożliwiać zachowanie wartości, na jakich opiera się profesja prawnika, takich jak niezależność podmiotów oferujących usługi prawnicze, czy też lojalność wobec klientów i przestrzeganie zasady poufności.

 

Młodzi ekonomiści zostali zapoznani z problematyką cyberprzemocy, oraz konsekwencjami prawnymi tego zjawiska.

 

Bardzo cieszymy się z możliwości spotkania z przedstawicielami OIRP, bowiem zainteresowanie uczniów kwestiami prawnymi jest bardzo duże. Panu Witoldowi Lewandowskiemu serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.

do pobrania : EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA 2017

 

J.Skarzyńska

 

AKCJA "POLA NADZIEI"
   

17 października 2017r. wolontariusze z Zespołu Szkól Zawodowych nr 4 w Ostrołęce z uczniami „ Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrołęce zasadzili cebulki żonki na terenie Domu Dziecka w Ostrołęce. Wiosną, kiedy kwiatki zakwitną, będą rozdawane w zamian za datki na rzecz Hospicjum Domowego CARITAS w Ostrołęce.

 

Kampania „Pola Nadziei” jest ogólnopolską akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. Jej symbolem jest kwiat żonkila – międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat.

Renata Lech 

 

 

TARGI TURYSTYCZNE "PTAK WARSOW" NADARZYN 2017
   

20 października 2017 uczniowie klas turystyczno – hotelarskich wraz z opiekunami Ewą Margiel, Michałem Wojtanem i Robertem Piątkiem uczestniczyli w II Międzynarodowych Targach Turystycznych zorganizowanych przez firmę Ptak w Nadarzynie. Program targów był bardzo bogaty i atrakcyjny. Wśród wystawców znalazły się takie kraje jak Meksyk, Kuba, Tajlandia, Indie oraz kraje europejskie. Młodzież mogła przenieść się do Kuby i nauczyć się samby pod czujnym okiem tancerzy z tego kraju, podziwiać występy artystów z egzotycznych krajów . Najciekawszym punktem programu targów było spotkanie z wielkim podróżnikiem Wojciechem Cejrowskim, i ciepłych który nie szczędził autografów i ciepłych słów również dla naszej młodzieży.

 

Ewa Margiel

PIŁKA NOŻNA HALOWA
    

Nauczyciele wychowania fizycznego Sylwia Gałka i Cezary Filochowski w dniach 18 i 24 października 2017 po raz kolejny zorganizowali Szkolny Turniej w Piłkę Nożną Mężczyzn w hali Arkadiusza Gołasia. Do rozgrywek przystąpiło 14 drużyn z klas: I Hs, I Tg, I To, I Tg1, I Kc, II Ks, II Te, II Tg1, II Kch, III Hs, III Te, III Tk, III Tg, IV Hs, IV Tg, IV Ht1, IV Tz, IV Te.

 

Zespoły drogą losowania zostały podzielone na trzy grupy. Mecze w grupach odbywały się „każdy z każdym”. Do rozgrywek finałowych zakwalifikowały się po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. O zajęciu poszczególnych miejsc zadecydowała ilość zdobytych punktów.

 

Trzecie miejsce zajęła reprezentacja z klasy III Hs – Patryk Golan, Arkadiusz Rudzik, Karol Rogoziński, Bartosz Zyśk i Daniel Ziemak.

 

Na drugim miejscu znaleźli się zeszłoroczni Mistrzowie, klasa IV Tg – Łukasz Bednarczyk, Adrian Chilicki, Jakub Kaczyński, Patryk Duszak, Damian Długołęcki, Kacper Kowalczyk i Bartosz Polonek.

 

Zwycięstwo w pięknym stylu odnieśli przedstawiciele z klasy IV Hs w składzie: Damian Duszak, Konrad Deptuła, Radosław Olkowski, Michał Zięba, Mateusz Dziesiński, Rafał Grala i Łukasz Czerwiński.

 

Po raz pierwszy wręczono statuetkę dla najlepszego zawodnika turnieju, a został nim Damian Duszak z klasy IV Hs. Medale i statuetkę ufundowała Rada Rodziców. Gratulujemy zwycięzcom jak i pozostałym uczestnikom turnieju.

Sylwia Gałka 

 

WYCIECZKA DO BRUKSELI
   

Dnia 6 października 2017r. jako laureat konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej wyjechałem na wycieczkę wraz z innymi uczestnikami do Brukseli, która jest stolicą Belgii. Pobyt trwał 5 dni. Był to wyjazd w pełni sponsorowany przez Pana Zbigniewa Kuźmiuka – Europosła. Naszym opiekunem była Pani Barbara Spocińska. Następnego dnia byliśmy już na miejscu. Jako lokalizacja zakwaterowania posłużył nam luksusowy hotel „ Agenda Louise ‘’ znajdujący się w centrum miasta. Pierwszy dzień przysporzył nam wielu atrakcji. Poruszaliśmy się centralnymi dzielnicami Brukseli. Jako pierwszy zobaczyliśmy Łuk Triumfalny znajdujący się w Parku Jubileuszowym, Autoworld -muzeum prywatne, Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej. Są tam polskie akcenty - Belgowie cenili Polaków za walkę o niepodległość, wielu Polskich dowódców po powstaniu listopadowym osiadło w Belgii. Następnie przemieściliśmy się do Muzeum Dalekiego Wschodu (Mongolskiego). Najciekawsze i najbardziej budzące u nas zachwyt było zwiedzanie Atomium - pomnika kryształu żelaza - model powiększony 165 miliardów razy, wybudowany na potrzeby Wystawy Światowej w 1958 roku, odpowiednik Wieży Eiffla. Po południu dotarliśmy do Kościoła Notre-Dame de la Chapelle, a także do katedry Świętego Michała i Świętej Guduli. Po zwiedzaniu tych okazałych budynków udaliśmy się na Grand Plac, będący naszym ulubionym miejscem, ponieważ mieliśmy trochę czasu wolnego na zakup pamiątek. Dnia 9 października odbyła się prelekcja Pana Europosła Zbigniewa Kuźmiuka w budynku Parlamentu Europejskiego na temat jego roli i pracy. Następnym punktem wyjazdu było ponowne zwiedzanie Brukseli. Tym razem zobaczyliśmy pałac królewski, Wielki plac, Muzeum instrumentów muzycznych, Kościół św. Jakuba na Coudenbergu, Siusiającego chłopca - symbol miasta (Manneken ) Brukseli.

 

Bardzo się cieszę, że wziąłem udział w konkursie i wiem więcej o Unii Europejskiej. Według mnie, dzięki takim wyjazdom można zwiedzić ciekawe miejsca oraz poznać wspaniałych ludzi.

 

Rafał Grala

Uczeń klasy 4 HS 

 

Podstrony

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018