BIWAK
  

"W dniach 31.05-02.06. 2017 r. odbył się biwak zorganizowany przez klasę IIIZ. Na wycieczce zagościły również dwie inne klasy: III HS i I TG. Opiekunami były p.Anna Krasna i p.Monika Mulawka. Na biwaku młodzież miała zapewnione wiele atrakcji. Pierwszego wieczora odbyło się ognisko. Czas spędzaliśmy grając w siatkówkę, koszykówkę, pływając rowerami wodnymi. Odbyliśmy spacery m. in. do portu w Rucianem-Nida. Mieliśmy okazję zobaczyć Muzeum Gałczyńskiego. Nie było mowy o nudzie, a radosne uśmiechy w drodze powrotnej były najlepszym dowodem na to, że spędziliśmy miło czas. W pełnym składzie wróciliśmy do Ostrołęki."  

Autor tekstu Krystian Kalinowski – uczestnik biwaku.

 

„V OSTROŁĘCKIE SPOTKANIA SPÓŁDZIELCZE – SPÓŁDZIELCY DZIECIOM”
   

Spółdzielnia Uczniowska „EKONOMIK” brała udział w organizacji festynu pod hasłem „V OSTROŁĘCKIE SPOTKANIA SPÓŁDZIELCZE – SPÓŁDZIELCY DZIECIOM”.

W dniu 4 czerwca 2017 r. zorganizowaliśmy wraz ze spółdzielczością mieszkaniową, handlową oraz bankową kolejne spotkanie spółdzielców z Ostrołęki.

Festyn wrósł w tradycje naszego miasta, zaś kolejna edycja spotkań zakończyła się pełnym sukcesem. Świadczy to o tym, iż istnieje zapotrzebowanie na tego typu imprezy.

Jest to świetna okazja aby całe rodziny mogły wspólnie i miło spędzić niedzielne popołudnie.

 

Na scenie pokazały się oraz zaprezentowały swoje programy uzdolnione dzieci i młodzież z naszych przedszkoli i szkół, członkowie klubów, zespołów tanecznych, wokalnych, ludowych promujących nasz region i tradycje regionalne.

Nasza szkoła również wykorzystała wspaniałą okazję do promocji swoich kierunków kształcenia w poszczególnych zawodach. Z pewnością bogaty program imprezy dostarczył mieszkańcom wiele przeżyć zapewniając miłe spędzenie czasu.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wykazały się życzliwością oraz zaangażowaniem podczas imprezy.  

Barbara Parzych

PRZYGOTOWANIE ZAWODOWE w PORTUGALII
    

Praktyki zawodowe dla większości uczniów klas trzecich, technikum hotelarskiego, były w tym roku realizowane nietypowo, bo w Portugalii. Dla wielu uczestników była to pierwsza rozłąka z rodziną na dłużej, dla niektórych pierwszy wyjazd poza granice kraju czy pierwszy lot samolotem. Miejscem noclegowym był hotel APULIA PRAIA HOTEL w uroczej miejscowości Apúlia. Hotel jest usytuowany około 500m od Oceanu Atlantyckiego.

 

Praktyki hotelarskie były realizowane w Associação Intercultural Amigos da Mobilidade. Praktykanci szkolili się w typowych zajęciach hotelarskich w ramach recepcji, służby pięter, usług dodatkowych. Nietypową sytuacją dla młodzieży było odnalezienia się wśród obcokrajowców i umiejętność komunikowania się w języku obcym. Portugalski jest przyjemnym językiem, kiedy się go słucha. Początkowo nikt nic nie rozumiał… Jednak dzięki koordynatorce, pani Małgosi, która nauczyła uczestników podstawowych zwrotów w języku portugalskim, było nieco łatwiej. Znajomość języka angielskiego również ułatwiała porozumienie. 

 

W wolnym czasie praktykanci korzystali ze świeżego, oceanicznego powietrza. Mieli również okazję zwiedzić najbliższą okolicę podczas wycieczek do okolicznych miast Barcelos, Guimarães, Bragi, Porto.

To, czego nie da się opowiedzieć zostanie w głowach. Wrażeń było wiele, wiele kolorów, smaków i doświadczeń. Każdy chętnie wróciłby do Portugalii. Zdjęcia pozwolą chociaż na chwilę zatrzymać czas.  

 

W dniach 6-20 maja 2017r. 32-osobowa grupa uczniów nabywała umiejętności hotelarskie w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Organizatorem wyjazdu było Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika. Po zakończeniu praktyk każdy uczestnik otrzymał certyfikat, który wręczył Nuno Barbosa, Dyrektor Mobility Friends.  

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z praktyk.  

Anna Słota

Centrum Targowo-Kongresowe PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie
   

1 czerwca 52 uczniów z klas 3TZ, 2TZ, 2u, 1u, 1TG i 1R uczestniczyło w targach organizowanych przez międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie.

 

Pierwszą halę, które odwiedziliśmy to Targi Warsaw Food Expo 2017, tam młodzież uczestniczyła w szkoleniach: „Dekoracje cukiernicze na bazie lukru” i „Produkcja i wędzenie kiełbasy – jak pozbyć się substancji smolistych podczas wędzenia tradycyjnego”. Na targach prezentowana była żywność świeża i przetworzona, w tym produkty regionalne, ekologiczne i tradycyjne. Zakres branżowy był bardzo szeroki. Mogliśmy bardzo wielu produktów spróbować, przy samym wejściu zostaliśmy poczęstowani pysznymi lodami belgijskimi. Były również pokazy kulinarne i występy zespołów ludowych.

 

W kolejnych odwiedzanych przez nas halach mogliśmy się przenieść w świat fantastyki, komiksu i gier, bo były to targi Good Game Warsaw i Warsaw Comic Con 2017. Mieliśmy możliwość zrobienia sobie krwawej charakteryzacji, grać na starych i najnowszych komputerach , oraz tradycyjnych grach planszowych. Mieliśmy również możliwość spotkać youtuberów, postacie z filmów fantastyki, podziwiać budowle z klocków LEGO oraz wziąć udział w wielu konkursach. Na targach działo się bardzo wiele, ale ze względu na ograniczony czas z wielu atrakcji nie skorzystaliśmy.

 

Za pomoc w organizacji wyjazdu dziękuję pani Dominice Sakowskiej, Elżbiecie Litwińczuk i Edycie Zabielskiej.

 

Elżbieta Rogalska

 

III TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY
  

W dniach 28 maja – 4 czerwca 2017 roku ruszyła III edycja Tygodnia Konstytucyjnego. W ramach tego wydarzenia prawnicy przeprowadzają lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli.
Nasza szkoła  wzięła udział w III edycji tego projektu.  Pan Adwokat Paweł Niewiadomski w przystępny i interesujący sposób pokazał klasie 2 HS , że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego  promowano świadome obywatelstwo i zachęcano młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.

 

W tej edycji prawnicy zwrócili także uwagę uczniów na kluczową rolę sądów w stosowaniu prawa przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji. Patronat Honorowy nad Tygodniem Konstytucyjnym objął ponownie Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Opiekę merytoryczną nad materiałami dydaktycznymi sprawuje Pani Profesor Ewa Łętowska.

 

Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów szkół ponadgimnazjalnych na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. 

 

Małgorzata Święcicka 

 

 

Podstrony

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2016/2017