PROMOCJA NASZEJ SZKOŁY

W ramach akcji „ Promocja Naszej Szkoły” uczniowie klas pierwszych i czwartych wraz z opiekunami aktywnie promowali Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Kadzidle, Nasiadkach oraz Sypniewie.

 

Dwie delegacje odwiedziły szkoły podstawowe i ponadpodstawowe celem zaprezentowania aktualnej oferty kształcenia wraz z licznymi pokazami swoich umiejętności. Grupa uczniów z klasy 4TK wraz z paniami Renatą Lech i Magdaleną Karczewską odwiedziły Szkołę Podstawową w Nasiadkach oraz Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle. Uczniowie tamtejsi mieli okazję zobaczyć pokaz kelnerski przygotowany przez absolwentów. Zaprezentowali nakrycie stołu według zasad serwisu synchronicznego tj. jednoczesnej obsługi kilku konsumentów przez grupę takiej samej liczby kelnerów w takt dobranej muzyki. Natomiast Paweł Drzyzguła zaprezentował napoje „ płonące” czyli koktajle z suchym lodem.

 

 

Jednocześnie panie Elżbieta Rogalska, Ewa Okowicka-Dyl i Elżbieta Stepnowska z absolwentami z 4TG i uczennicami z klasy 1KC zaprezentowały ofertę naszej szkoły na rok 2019/2020 z wykorzystaniem wcześniej wspomnianego suchego lodu z sokami owocowymi w Zespole Szkół w Sypniewie. „Płonące” napoje są bardzo efektowne dzięki mgiełce spływającej po krawędzi szklanki i utrzymującej się w przestrzeni między powierzchnią cieczy, a górną krawędzią szklanki szczególnie zawracając uwagę słuchaczy białym gęstym obłokiem. Druga atrakcja jaka czekała na uczniów z Sypniewa została przygotowana przez Mateusz Perkowskiego i Dominika Ambrzykowskiego czyli pokaz kuchni molekularnej , która stanowi nowatorską technikę gotowania pozwalająca uzyskać zdrową i atrakcyjną żywność. Uczniowie poczęstowali słuchaczy deserem jogurtowo – malinowym z kawiorem z soku pomarańczowego.

 

Promocje we wszystkich szkołach zakończyły się drobnym upominkiem w postaci ciastka w kształcie tarczy naszej szkoły.

 

W czasie spotkania widoczne było duże zainteresowanie młodzieży kierunkami kształcenia w ZSZ nr 4 , co mamy nadzieję przełoży się na edukację w naszej szkole.

 

E.Okowicka-Dyl, R.Lechi

 

JUBILEUSZ X-LECIA MUZEUM KURPIOWSKIEGO W WACHU

W dniu 10 maja 2019 r odbyły się uroczystości Jubileuszu X-lecia prywatnego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu, który prowadzą Państwo Laura i Zdzisława Bziukiewiczowie. Wśród zaproszonych gości byli: senator i wicemarszałek Senatu IX kadencji p. Adam Bielan, poseł na Sejm RP p. Arkadiusz Czartoryski oraz lokalne władze samorządowe: Radny Województwa Mazowieckiego p. Mirosław Augustyniak, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego p. Marcin Grabowski, Starosta Ostrołęcki p. Stanisław Kubeł i wielu innych. Wśród zaproszonych gości była także delegacja z naszej Szkoły - Pani Dyrektor Anna Przygoda - Majewska oraz Pani Wicedyrektor Barbara Stepnowska. Prezentem od naszej placówki dla Muzeum był wspaniały, upieczony specjalnie na tą okoliczność tort.

 

W ramach uroczystości swoje stoiska wystawili ludowi twórcy i rzemieślnicy, Członkowie Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego, a także - jako edukatorzy historyczni: Kodeńska Bateria Artylerii z Sadownego, Grupa Historyczna "Niepodległość 1863" z Warszawy oraz ostrołęcka Kurpiowska Grupa Historyczna "Ostoja", której dowódcą jest nasz kolega - nauczyciel historii p. Zbigniew Janiszewski. Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze, były przemówienia, prezenty, życzenia Wszystkiego Najlepszego. Frekwencja także dopisała, pomimo deszczu. Największym wyróżnieniem było przyznanie Muzeum najwyższego odznaczenia na Mazowszu - Medalu Pro Mazovia. Były też wyróżnienia indywidualne, dyplomy uznania od marszałka Adama Struzika otrzymali Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie, Kazimierz Ścibek, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Wach oraz, co najbardziej nas ucieszyło, nasz kolega Zbigniew Janiszewski. Gratulujemy!!! 

Zbigniew Janiszewski

 

FESTYN DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

W sobotę 11 maja przy scenie obok Kupca odbył się festyn w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To plenerowe wydarzenie zapoczątkowało obchody tegorocznych Dni Ostrołęki.

 

Podczas festynu członkowie i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego działającego w naszej szkole wspólnie z Panią Dyrektor pomogli w przygotowaniu dla mieszkańców naszego miasta słodkiego poczęstunku w postaci pysznych ciast , które upiekli uczniowie razem z Panią Agnieszką Wojtasik.

 

Mimo kapryśnej pogody atrakcji dla dzieci i dorosłych nie brakowało. Na ostrołęczan czekały leżaki pod sceną ,Radosny Świetlicobus a pracownicy MOPR malowali odważnym buzie.

 

Małgorzata Święcicka

Opiekun SKE 

 

9 MAJA- DZIEŃ EUROPY

Dzień Europy zwany także Dniem Unii Europejskiej to święto europejskich państw obchodzone corocznie 9 maja. Dzień ten został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu Schumana w 1950 roku. Co roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy. Działania te mają na celu informowanie i uświadamianie społeczeństwa na tematy związane z UE.

 

Młodsi Ambasadorowie Parlamentu Europejskiego z naszej szkoły po spotkaniu z Panią Dyrektor wyszli w tym dniu w miasto, aby wręczając mieszkańcom Ostrołęki żółte tulipany z niebieską kokardką uczcić 15-letnie członkostwo Polski we Wspólnocie. Przechodząc obok Urzędu Miasta odwiedziliśmy Pana Wiceprezydenta Macieja Kleczkowskiego i Panią Dyrektor Wydziału Oświaty Annę Gocłowską.

 

Tegoroczne obchody poświęcone są tematowi naszego wyboru przyszłości. Wybory europejskie, które odbędą się w dniach 23–26 maja, to dla każdego z nas szansa, aby zabrać głos w sprawie tego, kto będzie podejmować ważne decyzje, które mają wpływ na nasze życie.

Małgorzata Święcicka
Opiekun SKE
 

 

ZASMAKUJ W ZDROWIU

16 kwietnia uczennice naszej szkoły wzięły udział w pierwszej edycji Konkursu Wiedzy o Żywności i Żywieniu organizowanym przez PWSIiP w Łomży. Do rywalizacji przystapiło 175 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, m. in. z Białegostoku, Wysokiego Mazowieckiego, Łomży, Ostrołęki, Łysych. Mimo, iż nasze reprezentantki nie zajęły miejsc na podium, z pewnością wyjazd zaliczyć można do udanych.

 

Poza częścią konkursową przewidziano dodatkowe atrakcje dla uczestników. Pierwszą z nich był wykład prof. dr hab. inż. Bożeny Waszkiewicz – Robak na temat: „ Żywność wygodna – sposób na zdrowy styl życia'' . Kolejnym punktem dnia w PWSIiP były mini warsztaty i zwiedzanie Hali Półtechniki. Gościłyśmy na Wydziale Nauk o Zdrowiu, gdzie można zgłębiać wiedzę na temat analizy sensorycznej, prześledzić proces produkcji piwa, twarogu, czy przeprowadzić szczegółową analizę mąki lub miodu.

 

Wizyta w PWSIiP w Łomży była bardzo ciekawym doświadczeniem i bez wątpienia niebywałą okazją do bliższego poznania kierunków tej uczelni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Opiekunami podczas konkursu były p. Monika Mulawka i p. Magdalena Kacperek.

Monika Mulawka 

 

 

Podstrony

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018