WYCIECZKA EDUKACYJNA – ZAKŁADY MIĘSNE „ MOKOBODY”

W dniu 28 maja 2019 roku grupa uczniów z klas 3 TR i 2 TR wraz z nauczycielami Mileną Tyszką oraz Ewa Okowicką – Dyl uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej w ramach WSDZ w Zakładach Mięsnych „ Mokobody „ w Mokobodach.

 

Po przywitaniu z dyrektorem Damianem Prodniesińskim oraz menagerem zakładów Małgorzatą Podniesińską zostaliśmy zaproszeni na prelekcję na temat historii firmy, specyfiku zakładu, etapów jej rozwoju. Następnie grupa zwiedzających udała się z Panem dyrektorem i Kierownikiem Produkcji na zwiedzanie zakładu min: hala ubojowa, rozbioru, chłodnie, laboratoria . Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wyglądają poszczególne etapy rozbioru tusz wołowiny łącznie z kontrolą weterynaryjną. Duże wrażenie na nich zrobiły informacje o wysokim standardzie wspomnianej kontroli jak również systemach bezpieczeństwa żywności : HACCP, ISO czy Certyfikat HALAL dzięki czemu zakład może sprzedawać ćwierci ubite w uboju rytualnym Halal. Jest to sposób mający na celu pozbycie całkowite krwi ze zwierzęcia, dzięki czemu zakład może eksportować mięso do krajów takich jak : Malezja, Indonezja , Irak, Iran, Kazachstan czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

Zwiedzanie Zakładu „ Mokobody” zawdzięczamy dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Fundacji Promocji Mięsa Wołowego i Drobiu – „ AKADEMIA WIEDZY O MIĘSIE”.

 

Wyjazd ten był bardzo pouczający dzięki czemu uczniowie zyskali nowe doświadczenie jak i również utrwalili sobie wcześniej zdobyte informacje na lekcjach z tej dziedziny.

 

Milena Tyszka, Ewa Okowicka-Dyl  

 

FESTYN SPÓŁDZIELCZY

Pod hasłem „Łączymy pokolenia” w dniu 19 maja odbywał się doroczny festyn dwóch największych spółdzielni – OSTROŁĘCKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ ORAZ SPÓŁDZIELNI CENTRUM. Tegoroczne hasło festynu powstało z myślą o mieszkańcach, aby umilić czas każdemu – tym młodszym i tym trochę starszym.

 

Organizatorami współtworzącymi festyn były: „SPOŁEM” PSS w Ostrołęce oraz Spółdzielnia Uczniowska „EKONOMIK” przy ZSZ Nr 4 w Ostrołęce.

 

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, a na uczestników czekały także niespodzianki muzyczne. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 13.00 na placu parkingowym przy ul. Hallera. Jak co roku, na usytuowanej przed klubem Lokator scenie, swoje umiejętności prezentowali artyści z różnych grup wiekowych oraz sportowcy. Przed publicznością wystąpili m.in. uczniowie Szkoły Muzyki „Gama” w Ostrołęce, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 „Kraina Przygód”, Hi Impact Aerobik - studio zdrowia Agnes-Fit, dzieci ze świetlicy „GWAREK” Zespołu Placówek Wsparcia Dziennego, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica, tancerze zespołu ATRIA, Zespół Tańca Ludowego „OSTROŁĘKA”, dzieci i młodzież z zespołu wokalno-muzycznego „SCHRON” ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej oraz sportowcy z ostrołęckiego Klubu Karate KYOKUSHIN. Podczas imprezy dokonano rozstrzygnięcia konkursów (m.in. plastycznego, literackiego i ekologicznego).

 

Nie zabrakło też tradycyjnego tortu, którym częstowano uczestników festynu. Uczestnicy usłyszeli koncerty w wykonaniu m.in. Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz zespołów „TAKS” i „SKARBEUSZ”.

 

Wesoła muzyka skłoniła niektórych do tańców pod chmurką. Zabawa była przednia i trwała do późnych godzin wieczornych.

 

Serdecznie dziękuję niezawodnej młodzieży z klas 1 TE, 1HS, 2 TE, 2 HS oraz 3 TE za zaangażowanie, a także nauczycielom z Zespołu EKONOMICZNO-HANDLOWEGO: Małgorzacie Święcickiej, Joannie Skarzyńskiej, Barbarze Zatryb oraz Krystynie Korczakowskiej-Nosek za współpracę i czuwanie nad bezpieczeństwem spółdzielczej młodzieży podczas festynu.

 

Szczególne podziękowania za wsparcie składam Pani Dyrektor Annie Przygoda-Majewskiej.

 

Opiekun Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” Barbara Parzych  

 

PROMOCJA NASZEJ SZKOŁY

W ramach akcji „ Promocja Naszej Szkoły” uczniowie klas pierwszych i czwartych wraz z opiekunami aktywnie promowali Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Kadzidle, Nasiadkach oraz Sypniewie.

 

Dwie delegacje odwiedziły szkoły podstawowe i ponadpodstawowe celem zaprezentowania aktualnej oferty kształcenia wraz z licznymi pokazami swoich umiejętności. Grupa uczniów z klasy 4TK wraz z paniami Renatą Lech i Magdaleną Karczewską odwiedziły Szkołę Podstawową w Nasiadkach oraz Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle. Uczniowie tamtejsi mieli okazję zobaczyć pokaz kelnerski przygotowany przez absolwentów. Zaprezentowali nakrycie stołu według zasad serwisu synchronicznego tj. jednoczesnej obsługi kilku konsumentów przez grupę takiej samej liczby kelnerów w takt dobranej muzyki. Natomiast Paweł Drzyzguła zaprezentował napoje „ płonące” czyli koktajle z suchym lodem.

 

 

Jednocześnie panie Elżbieta Rogalska, Ewa Okowicka-Dyl i Elżbieta Stepnowska z absolwentami z 4TG i uczennicami z klasy 1KC zaprezentowały ofertę naszej szkoły na rok 2019/2020 z wykorzystaniem wcześniej wspomnianego suchego lodu z sokami owocowymi w Zespole Szkół w Sypniewie. „Płonące” napoje są bardzo efektowne dzięki mgiełce spływającej po krawędzi szklanki i utrzymującej się w przestrzeni między powierzchnią cieczy, a górną krawędzią szklanki szczególnie zawracając uwagę słuchaczy białym gęstym obłokiem. Druga atrakcja jaka czekała na uczniów z Sypniewa została przygotowana przez Mateusz Perkowskiego i Dominika Ambrzykowskiego czyli pokaz kuchni molekularnej , która stanowi nowatorską technikę gotowania pozwalająca uzyskać zdrową i atrakcyjną żywność. Uczniowie poczęstowali słuchaczy deserem jogurtowo – malinowym z kawiorem z soku pomarańczowego.

 

Promocje we wszystkich szkołach zakończyły się drobnym upominkiem w postaci ciastka w kształcie tarczy naszej szkoły.

 

W czasie spotkania widoczne było duże zainteresowanie młodzieży kierunkami kształcenia w ZSZ nr 4 , co mamy nadzieję przełoży się na edukację w naszej szkole.

 

E.Okowicka-Dyl, R.Lechi

 

JUBILEUSZ X-LECIA MUZEUM KURPIOWSKIEGO W WACHU

W dniu 10 maja 2019 r odbyły się uroczystości Jubileuszu X-lecia prywatnego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu, który prowadzą Państwo Laura i Zdzisława Bziukiewiczowie. Wśród zaproszonych gości byli: senator i wicemarszałek Senatu IX kadencji p. Adam Bielan, poseł na Sejm RP p. Arkadiusz Czartoryski oraz lokalne władze samorządowe: Radny Województwa Mazowieckiego p. Mirosław Augustyniak, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego p. Marcin Grabowski, Starosta Ostrołęcki p. Stanisław Kubeł i wielu innych. Wśród zaproszonych gości była także delegacja z naszej Szkoły - Pani Dyrektor Anna Przygoda - Majewska oraz Pani Wicedyrektor Barbara Stepnowska. Prezentem od naszej placówki dla Muzeum był wspaniały, upieczony specjalnie na tą okoliczność tort.

 

W ramach uroczystości swoje stoiska wystawili ludowi twórcy i rzemieślnicy, Członkowie Ostrołęckiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego, a także - jako edukatorzy historyczni: Kodeńska Bateria Artylerii z Sadownego, Grupa Historyczna "Niepodległość 1863" z Warszawy oraz ostrołęcka Kurpiowska Grupa Historyczna "Ostoja", której dowódcą jest nasz kolega - nauczyciel historii p. Zbigniew Janiszewski. Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze, były przemówienia, prezenty, życzenia Wszystkiego Najlepszego. Frekwencja także dopisała, pomimo deszczu. Największym wyróżnieniem było przyznanie Muzeum najwyższego odznaczenia na Mazowszu - Medalu Pro Mazovia. Były też wyróżnienia indywidualne, dyplomy uznania od marszałka Adama Struzika otrzymali Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie, Kazimierz Ścibek, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Wach oraz, co najbardziej nas ucieszyło, nasz kolega Zbigniew Janiszewski. Gratulujemy!!! 

Zbigniew Janiszewski

 

FESTYN DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH

W sobotę 11 maja przy scenie obok Kupca odbył się festyn w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To plenerowe wydarzenie zapoczątkowało obchody tegorocznych Dni Ostrołęki.

 

Podczas festynu członkowie i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego działającego w naszej szkole wspólnie z Panią Dyrektor pomogli w przygotowaniu dla mieszkańców naszego miasta słodkiego poczęstunku w postaci pysznych ciast , które upiekli uczniowie razem z Panią Agnieszką Wojtasik.

 

Mimo kapryśnej pogody atrakcji dla dzieci i dorosłych nie brakowało. Na ostrołęczan czekały leżaki pod sceną ,Radosny Świetlicobus a pracownicy MOPR malowali odważnym buzie.

 

Małgorzata Święcicka

Opiekun SKE 

 

 

Podstrony

 ...  ...

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018