ŚWIATOWY DZIEŃ PRAW KONSUMENTA

W związku obchodzonym w dniu 15.03.2019 r ŚWIATOWYM DNIEM PRAW KONSUMENTA uczniowie klasy II Technikum Ekonomicznego wraz z wychowawcą Małgorzatą Złotkowską uczestniczyli w dniu 14.03.2019 r. w spotkaniu z Panem Andrzejem Bednarczykiem - Miejskim Rzecznikiem Konsumenta w Ostrołęce. Pan Rzecznik w ciekawy sposób przedstawił przepisy prawne oraz ochronę praw przysługujących konsumentom.

 

Uczniowie otrzymali również opracowania dotyczące zakupów przez Internet oraz jak sobie poradzić z biernością przedsiębiorcy.  

 

Małgorzata Złotkowska  

 

„ PROGRAM SZKOŁA – AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO”

Dnia 22.03.2019r. na lekcji geografii w klasie 4 Technik Hotelarstwa został zrealizowany w ramach Programu : „ Program Szkoła – ambasador Parlamentu Europejskiego” temat: Co ważnego w Parlamencie Europejskim – zagadnienia z zakresu ekologii i energetyki oraz gospodarki odpadami.

 

I. Cele lekcji polegały na:  

a) kształtowaniu postaw obywatelskich proekologicznych i prozdrowotnych.

b)znajomości kluczowych zagadnień gospodarczych i ekologicznych.  

 

Uczniowie z klasy 4 Ht aktywnie pracowali na lekcji zgłębiali wiedze z następujących zagadnień.

 

II. Kryteria wymagań edukacyjnych z lekcji:

1.Wyjaśnienie pojęć:

   a)Parlament Europejski

   b)Ekologia

   c)Polityka Energetyczna

   d)Transport

   e)Recykling

2.Waga i znaczenie w pozyskiwaniu , wykorzystaniu energii w Europie.

3.Składowanie odpadów i ich wpływ na środowisko.

4.Unia Energetyczna inwestycje w energie odnawialne, efektywność o bezpieczną przyszłość.

5 Potencjał energii odnawialnej :”Od zera do milionów”.

6.Jak uniknąć kryzysu ekologicznego.

7.Energia i Działanie w dziedzinie klimatu środowiska

8.Analiza mapy Europy z krajami członkowskimi w zakresie wykorzystania źródeł energii w tym energii ze źródeł odnawialnych .  

 

Praca domowa: Przygotowanie recenzji o pakcie klimatycznym –decyzjach podejmowanych przez Parlament Europejski w zakresie polityki energetycznej i ekologicznej.

 

Lekcje przygotowała i przeprowadziła

Barbara Zaborowska  

 

PREZENTACJA UMIEJĘTNOŚCI BARISTYCZNYCH

W dniu 20 marca 2019 r uczniowie klasy 1TG uczestniczyli w pokazie baristycznym przygotowanym przez ucznia klasy 4 TG Piotra Kurpierwskiego - stypendysty w ramach projektu – „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” w roku szkolnym 2018/2019. Piotr szkolił się pod okiem mistrza baristyki Tomasza Hallmanna organizowanym przez „Masters of Bartenders„w Gdańsku. Ukończył go otrzymując Certyfikat Profesjonalnego Baristy.

 

Stypendysta przekazał podstawowe informacje z tematyki kawy , a następnie podzielił się nabytymi umiejętnościami z techniki profesjonalnego parzenia kaw z młodszymi kolegami. Swoją prezentację dopełnił finezyjnymi dekoracjami serwowanych napojów.

 

Uczniowie byli bardzo zainteresowani pokazem starszego kolegi, degustacją napojów oraz mieli możliwość praktycznego sprawdzenia się w tematyce baristycznej.

 

Piotrowi bardzo dziękujemy za podzielenie się zdobytą wiedzą, zachęceniem młodszych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań.

 

Zajęcia odbyły się w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

 

Ewa Okowicka – Dyl  

 

KONKURS PT. „ NAJPIĘKNIEJSZA I NAJSMACZNIEJSZA BABKA WIELKANOCNA”

12 marca 2019 roku odbył się w naszej szkole konkurs o tematyce cukierniczej pt. „Najpiękniejsza i najsmaczniejsza babka wielkanocna”. Pomysłodawcami i organizatorami zawodów byli nauczyciele przedmiotów gastronomicznych: Agnieszka Wojtasik , Milena Tyszka, Ewa Okowicka-Dyl .Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Warunkiem zakwalifikowania się do finału konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej o tematyce - Tradycje Wielkanocne . Zgłoszonych prezentacji było bardzo wiele lecz tylko sześć par uczniów ostatecznie rywalizowało w finale konkursu.

 

Konkurujące pary w drodze losowania, miały za zadanie wykonać babkę wielkanocną zgodnie z dostarczoną recepturą przez organizatorów. Każda baba była z innej receptury , o innym smaku : stracciatella, drożdżowa, cytrynowa, kolorowa, trójkolorowa oraz zebra. Surowce do wykonania ciast dostarczyli sponsorzy konkursu PSS Społem Ostrołęka.

 

Atmosfera konkursu była gorąca nie tylko za sprawą rozgrzanych piekarników, ale również panującej rywalizacji . Pomocą służyli w sytuacjach kłopotliwych nauczyciele obserwujący rzetelność konkursu. Uczestnicy wykazali się niezwykłymi zdolnościami cukierniczymi, starannością w otworzeniu receptury, a końcowe efekty były godne zachwytu z racji nie tylko smaku ciast, ale również przygotowaną przez nich dekoracją wielkanocną .

 

W skład komisji oceniającej gotowe wyroby weszły przedstawicielki sponsorów, czyli rad osiedli: Stare Miasto, Parkowe, Traugutta i Witosa, pani dyrektor Anna Przygoda – Majewska oraz pani profesor Agnieszka Wojtasik.

 

Wyniki:

I miejsce ex aeguo :Milena Kamień i Patrycja Krawiec z klasy I kc oraz Dominik Antoszewski i Mateusz Perkowski z klasy 4 tg  

II miejsce : Bartosz Mierzejewski i Martyna Popielarczyk z klasy I tg

III miejsce : Natalia Bachmura i Aleksandra Załęska z kl. I kc ; dodatkowo uczennice otrzymały specjalne wyróżnienie za własnoręcznie upieczony koszyk wielkanocny z ciasta drożdżowego, z żywą rzeżuchą i zwierzątkami z masy cukrowej.

 

Wyróżnienia również trafiły do Julii Horosz i Natalii Marchewka z kl. II tr oraz Anny i Katarzyny Prusaczyk z kl. III tr.

 

Nagrodami w konkursie oprócz dyplomu i prestiżu był atrakcyjny sprzęt używany w cukiernictwie: tylki cukiernicze, szpryce dekoratorskie silikonowe stolnice, foremki i wagi ufundowane przez sponsorów - rady osiedli Stare Miasto, Parkowe, Traugutta i Witosa, Adam Drewnowski, Bar Kugiel – Krystyna Kurpiewska, natomiast przepiękne dekoracje kwiatowe zawdzięczamy absolwentce naszej szkole właścicielce Kwiaciarni „ Effki”. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!

 

Ewa Okowicka-Dyl , Milena Tyszka

ŚWIATOWY DZIEŃ KONSUMENTA

15 marca w ramach Światowego Dnia Konsumenta opiekunowie i członkowie Spółdzielni Uczniowskiej „Ekonomik” i Szkolnego Klubu Europejskiego zorganizowali dla uczniów naszej szkoły spotkanie z Miejskim Rzecznikiem Konsumenta- Panem Andrzejem Bednarczykiem oraz z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Warszawie Delegatura w Ostrołęce- Panią Marzeną Lelujką- p.o. dyrektora delegatury oraz z Panem Wiesławem Stachowiczem- prawnikiem.

 

Podczas spotkania uczniowie poznali zagadnienia istotne, z punktu widzenia młodego konsumenta m.in. : kto to jest konsument; terminy i sposoby załatwiania reklamacji; czym się różni gwarancja od rękojmi. Młodzież dowiedziała się także, do jakich Instytucji można się zgłaszać w sytuacjach łamania praw konsumenta. 

 

Nasi uczniowie- jako przyszli pracownicy bądź przedsiębiorcy już wiedzą, jak ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania obrotu gospodarczego pełni Inspekcja Handlowa. Poprzez prowadzenie kontroli produktów wprowadzanych na rynek, chroni ona interesy konsumentów oraz pomaga w rozstrzyganiu ewentualnych sporów z przedsiębiorcami. Spotkanie poprowadziła Pani Dyrektor Anna Przygoda- Majewska a uczestniczyli w nim uczniowie klas I HS ,I TE i IITE.  

 

Serdecznie dziękujemy Pani Krystynie Korczakowskiej – Nosek za przygotowanie dekoracji oraz Paniom Urszuli Kaliszewskiej i Joannie Skarzyńskiej oraz uczniom za przygotowanie i posprzątanie sali na spotkanie(WSDZ).

 

Małgorzata Święcicka
Barbara Parzych

 

 

Podstrony

 ...  ...

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018