WYCIECZKA

W dniach 19,20 i 21 września 2018r uczniowie klas III KS, 2u, IV ST uczestniczyli w wycieczce Kraków-Biały Dunajec-Zakopane.

 

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem najważniejsze zabytki Krakowa : Wawel, Katedrę, Rynek, Sukiennice, Bramę Floriańską, Kościół Franciszkanów. 

 

Pierwszego dnia wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem najważniejsze zabytki Krakowa : Wawel, Katedrę, Rynek, Sukiennice, Bramę Floriańską, Kościół Franciszkanów.

 

Ostatni dzień wycieczki spędzono w Zakopanem, nie mogło przecież zabraknąć zwiedzania ulicy Krupówki . Uczniowie i nauczyciele odwiedzili działającą od niedawna w Zakopanem CYBERIADĘ- centrum kosmicznej zabawy, gdzie zobaczyli między innymi efekty holograficzne, harfę laserową i pisanie światłem .

 

Miejscem noclegowym uczestników wycieczki był Dom Wczasowy Bernadeta w Białym Dunajcu . Podczas pobytu w ośrodku uczniowie korzystali z gier : bilarda, piłkarzyków i ping-ponga. Dopisywała słoneczna i ciepła pogoda, toteż można było wykapać się w basenie na terenie ośrodka.

 

Zmęczeni, ale pełni wrażeń i bezpiecznie wszyscy uczestnicy i nauczyciele wrócili do Ostrołęki.

Opiekunami wycieczki były panie: Krystyna Pyskło oraz Agnieszka Stefańska.

SALON MATURZYSTÓW PERSPEKTYWY 2018

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas: IV A, IV S, IV H, IV Z, III A i III KS pod opieką pań Grażyny Napiórkowskiej, Magdaleny Parzych i Ewy Zych 12 września 2018 roku uczestniczyli w wycieczce do Warszawy na Politechnikę Warszawską, gdzie odbywał się SALON MATURZYSTÓW PERSPEKTYWY 2018 - największa w kraju edukacyjna kampania informacyjna dla uczniów klas maturalnych.

 

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni z całej Polski. Termin „spotkania” nie był przypadkowy, gdyż do końca września uczniowie ostatnich klas liceum i technikum  muszą złożyć deklaracje maturalne. Jeśli wiedzą, co i gdzie chcą studiować, mogą idealnie dopasować zestaw przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni na kierunkach, które ich interesują.

 

Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w ciekawych warsztatach i spotkaniach z ekspertami OKE. Są one bardzo ważne, bowiem bez rad ekspertów okręgowych komisji egzaminacyjnych, wielu młodych ludzi z pewnością osiągnęłoby niższy wynik na majowym egzaminie.

 

Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniach:
- „Chcę być kimś!” prowadzący Michał Zawadka – autor bestsellerowej serii dla młodzieży
- „Egzamin maturalny z języka polskiego – analiza wymagań i zadań egzaminacyjnych” prowadząca Danuta Król ekspert OKE w Warszawie
- „Jak zdać maturę z matematyki czyli: Jak się zmotywować? Jak skutecznie się uczyć i zapamiętywać? Jak wyznaczyć cel i go osiągnąć?”  prowadzący Dariusz Kulma – Nauczyciel Roku 2018
- „Egzamin maturalny z geografii – analiza wymagań i zadań egzaminacyjnych” prowadząca Hanna Gronczewska ekspert OKE w Warszawie

Zainteresowani uczniowie otrzymali „Informator dla Maturzystów 2019” - najpełniejszy zbiór informacji dla uczniów, kandydatów­­ na studia. Zawiera on kompletną informację o ofercie uczelni na rok akademicki 2019/20 wraz z zasadami przyjęć, szczegółowym wykazem kierunków studiów i bazą teleadresową. W części poradniczej informatora znalazły się informacje dotyczące matury 2019, a także porady wybitnych nauczycieli - ekspertów o tym, jak zmierzyć się z maturą z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych.

 

Organizatorami wyjazdu w ramach zajęć doradztwa zawodowego były panie Urszula Kaliszewska i Grażyna Napiórkowska.

 

 

Światowy Dzień Turystyki
 

19 września 2018 roku tradycyjnie z okazji Światowego Dnia Turystyki Szkolne Koło PTTK zorganizowało wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego „U Doroty” w Czarni. Organizatorem z ramienia koła była pani Ewelina Sieniewicz – Prezes Koła. Uczniowie klas turystycznych wraz z opiekunami Eweliną Sienkiewicz, Aleksandrą Chrostowską i Ewą Margiel miło spędzili czas na łonie natury Rezerwatu Czarnia. Przejażdżka bryczką oraz ognisko z kiełbaskami i przysmakami kuchni kurpiowskiej, / fafernuchy i drożdżowy placek/, które przygotowała pani Dorota, stanowiły główną atrakcję pobytu. Nie zabrakło również elementu krajoznawczego. Młodzież miała okazje wykazać się wiedzą o Kurpiach i patronie naszej szkoły Adamie Chętniku podczas konkursu który przygotowała Pani Ewa Margiel. Drużynowo zwyciężyła klas IV TO natomiast indywidualnie uczennice z klasy II TO Agnieszka Krukowska i Aneta Gałązka. Sponsorem nagród turystycznych było Szkolne Koło PTTK. Gratulujemy zwycięzcom. Dziękujemy młodzieży, która jak co roku nas nie zawiodła i licznie uczestniczyła w imprezie. Do zobaczenia za rok. 

 

Ewa Margiel

Ekonomiści i hotelarze na spotkaniu z Ministrem Cyfryzacji

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej technikum ekonomicznego oraz pierwszej technikum hotelarskiego w dniu 14.09.2018r pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych ekonomicznych Joanny p. Skarzyńskiej i p. Małgorzaty Złotkowskiej, oraz informatycznych p. Elżbiety Niedźwiedzkiej wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Spotkanie dotyczyło m.in. ułatwień dla firm wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, zmian w zakresie prawa podatkowego, zamówień publicznych, a także wsparcia dla firm oraz rozwoju w szybki szerokopasmowy internet na terenie naszego powiatu.

 

W spotkaniu udział wziął m.in. Marek Zagórski - Minister Cyfryzacji, Wioletta Urbańska - dyrektor w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Teresa Warszawska - zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

 

W kuluarach młodzi ekonomiści i hotelarze spotkali się z ostrołęckimi przedsiębiorcami biorącymi udział w tym wydarzeniu. Mieli szanse na rozmowy i nawiązanie procentujących w przyszłości zawodowej znajomości i współpracy. Kształcenie zawodowe oparte na współpracy z pracodawcami jest jednym z priorytetów edukacji zawodowej na rok szkolny 2018/2019.

 

Konferencji towarzyszyła także strefa informacyjna, gdzie eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Cyfryzacji, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Banku gospodarstwa Krajowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych byli do dyspozycji uczestników.

A. Skarzyńska 

LEKCJE z ZUS

Projekt realizowany w ramach Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” oraz Zespołu Przedmiotów Ekonomiczno-Handlowych.

 

W dniach 17 i 20 września br., w naszej szkole gościliśmy pracowników Inspektoratu ZUS w Ostrołęce. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którym wiedza o wiedza o ubezpieczeniach społecznych jest niezbędna. Panie Agnieszka Serzysko oraz Teresa Żubrowska przeprowadziły 4 lekcje o tematyce z zakresu ubezpieczeń społecznych.

 

Uczniowie z klasy II i III Technikum Ekonomicznego otrzymali materiały dydaktyczne, które w przystępny sposób prezentują w.w. kwestie.


„Lekcje z ZUS” objęte są honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Zajęcia te pomagają  uświadomić młodzieży, dlaczego warto się ubezpieczyć oraz  opłacać składki, a także poznać zagadnienia związane z systemem emerytalnym i założeniem własnej firmy.

 

Projekt „Lekcje z ZUS” wieńczy olimpiada wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Laureaci olimpiady otrzymują atrakcyjne nagrody, m.in.: laptopy, tablety, czytniki ebooków, a przede wszystkim indeksy i punkty w rekrutacji na uczelnie, z którymi ZUS zawarł porozumienia o współpracy. Są też nagrody dla szkół. 

 

Nauczyciele zaangażowani w projekt oraz przygotowanie młodzieży do olimpiady:
Joanna Skarzyńska, Małgorzata Złotkowska oraz Barbara Parzych.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w tejże olimpiadzie.

Barbara Parzych

 

Podstrony

 ...  ...

 

   Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 2017/2018