ZSZ nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce


KONKURS "ADAM CHĘTNIK - WYBITNY DZIAŁACZ KURPIOWSZCZYZNY"

 
 

Etap Międzyszkolny Konkursu Historycznego: „Adam Chętnik – wybitny działacz Kurpiowszczyzny” 

 

W tym roku przypada 130 rocznica urodzin Adama Chętnika – patrona naszej Szkoły. Rok 2015 ogłoszono został również na Mazowszu i Podlasiu rokiem Chętnikowskim. Z tej okazji organizowany jest cały cykl imprez i konkursów przybliżających młodzieży życie, twórczość i pracę tego wybitnego znawcy Kurpiowszczyzny. Społeczność naszej Szkoły – włączając się w obchody chętnikowskie – zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Historyczny: „Adam Chętnik – wybitny działacz Kurpiowszczyzny”. Wzięła w nim udział młodzież szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu ostrołęckiego. Do finału Konkursu, który odbędzie się w październiku, zakwalifikowali się następujący uczniowie: Martyna Jędrzejczyk (ZSZ nr 4 w Ostrołęce), Skierkowska Jolanta (ZSP w Goworowie) i Klaudia Ropiak (ZSZ nr 4 w Ostrołęce).

 

Dla uczestników konkursu i ich opiekunów w ramach nagrody dyrektor ZSZ nr 4 w Ostrołęce Anna Przygoda – Majewska ufundowała wycieczkę szlakiem Adama Chętnika.

 

Konkurs przygotowali i przeprowadzili nauczyciele: Marek Niewadomski, Adam Zienkiewicz i Anna Nol.

 

Zwycięzcom etapu międzyszkolnego gratulujemy i trzymamy kciuki za październikowy finał. 

 

 

RAJD ROWEROWY - "ŚLADAMI ADAMA CHĘTNIKA"

 

Rok 2015 został ogłoszony rokiem Adama Chętnika. Honorowy Patronat nad obchodami objęli Prezydent Miasta Ostrołęki - Pan Janusz Kotowski oraz Starosta Powiatu Ostrołęckiego - Pan Stanisław Kubeł. Z tej okazji organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne i turystyczne na terenie województwa ostrołęckiego i podlaskiego, mające na celu przybliżenie społeczeństwu postaci Adama Chętnika . Szczególny wymiar mają imprezy organizowane na Kurpiach.

 

Zespół Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika przyłącza się do obchodów Roku Patrona naszej szkoły, piewcy Kurpiowszczyzny i cenionego etnografa . Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić młodzież Państwa szkoły do uczestnictwa w rajdzie rowerowym „Śladami Adama Chętnika”.

 

W załączeniu przesyłamy Państwu regulamin rajdu oraz formularz zgłoszeniowy. Liczymy na współpracę i uczestnictwo Państwa uczniów w rajdzie.

 

Z turystycznym pozdrowieniem Koło PTTK przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce  

 

Barbara Stepnowska

pobierz regulamin konkursu

 

PRZEDSTAWICIELE SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ ODWIEDZILI GRÓB PATRONA
    

Adam Chętnik stanowi wzór do naśladowania dla całych pokoleń mieszkańców Kurpiowszczyzny, zwłaszcza dla uczniów i pracowników naszej Szkoły. Jego działalności społeczno – kulturowej zawdzięczamy zachowanie wielu bezcennych skarbów regionalnej kultury i tradycji. Staramy się, aby dokonania Patrona pozostawały żywe. Temu służą liczne konkursy, ekspozycje wystawy „chętnikowskie”, ale również odwiedziny miejsca ostatniego spoczynku Adama Chętnika – na cmentarzu parafialnym w Nowogrodzie. Społeczność szkolna dba o grób Patrona i kultywowanie pamięci o Nim – to dla nas obowiązek i zaszczyt.

 

Grób Patrona odwiedziła delegacja Szkolnego Klubu Europejskiego CZWÓRKA, działającego w naszej szkole, z opiekunem Adamem Zienkiewiczem (na zdjęciach). Uczniowie złożyli – w imieniu dyrekcji Szkoły i całej społeczności szkolnej – kwiaty oraz zapalili symboliczne znicze.  

Adam Zienkiewicz